Jakie nauszniki ochronne wybrać?

2018-04-26
Jakie nauszniki ochronne wybrać?
Na uciążliwe działanie hałasu, narażonych jest ponad 10 milionów osób. Jak wynika z przeprowadzonych badań, na 1000 zatrudnionych pracowników, aż 45 jest w grupie ryzyka na zgubne jego działanie, które w skrajnych przypadkach stanowi źródło występowania trwałych ubytków słuchu. Najwięcej uszkodzeń odnotowuje się w górnictwie, hutach żelaza, przemyśle drzewnym i metalowym, a także w branży maszynowej, włókienniczej i środkach transportu. Wszystko to sprawia, że posiadanie odpowiednio dopasowanych nauszników ochronnych, zapewniających zabezpieczenie słuchu w środowisku o zwiększonej ilości decybeli, jest sprawą szczególnej rangi.


Rodzaje

Podstawowym aspektem warunkującym dobór ochronników słuchu jest pomiar wielkości hałasu na danym stanowisku. Przekraczający 70 dB może powodować niekorzystne zmiany. Ręczne narzędzia pneumatyczne, takie jak: młotki, przecinaki, szlifierki emitują do 134 dB, silniki spalinowe 125 dB, podczas gdy maszyny drogowe i budowlane około 85 dB. Wśród ogólnodostępnych ochronników słuchu, wymienić możemy nauszniki oraz zatyczki przeciwhałasowe. Mianem nauszników nazywamy produkt składający się z czaszy tłumiącej, jaka swym zasięgiem obejmuje małżowiny uszne, ściśle przylegając do głowy za sprawą zastosowanych poduszek uszczelniających. Nauszniki ochronne występują najczęściej w dwóch wariantach: niezależnych i nahełmowych. Pierwszy, imituje wygląd słuchawek. Konstrukcja skupia się wokół dociskania czasz ochronnych do uszu. Przebiega przez głowę lub pod brodą. Jako przykład stanowi model OPTIME™ I - lub OPTIME™ II.

Ochronnik słuchu 3M OPTIME 1                                                Ochronnik słuchu 3M OPTIME 2Drugi rodzaj, czyli nauszniki nahełmowe mocuje się do specjalnie przeznaczonych w tym celu otworów, jakie znajdują się w kaskach ochronnych. Jako, że nie są wyposażone w żadną taśmę, ani sprężynę, nie ma możliwości ich założenia bez nakładania kasku. Świetnym przykładem jest model Peltor™ OPTIME™ I, który doskonale sprawdza się w trudnych warunkach o zwiększonym nasileniu hałasu, np. branży przemysłowej czy w obsłudze lotniska.
Zaufane Opinie IdoSell
4.24 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-01-13
ok
2020-10-23
Bardzo dobra obsługa
pixel